Skip to main content

UF/IFAS Advancement

UF/IFAS Advancement

Florida 4-H Hall of Fame

The Florida 4-H Hall of Fame was established in 2002 to recognize outstanding individual contributors to the 4-H program. Established during the national 4-H program’s centennial year, one hundred members were inducted into the Florida 4-H Hall of Fame. Up to an additional five members are inducted each year. Inductees include outstanding 4-H alumni, volunteers, emeritus extension agents and professionals, program leaders, and supporters.  

In 2021 Florida 4-H welcomed three new members to the Hall of Fame: Leann Barber of Broward, Linda Denning of Collier and Morris Steen of Taylor. Click here to read more about the 2021 honorees. 2020 and 2021 inductees were celebrated during 4-H University. View the full program recording here.

For more information about the Florida 4-H Hall of Fame and opportunities to sponsor the annual induction event, please contact Caylin Hilton at grow4H@ifas.ufl.edu or 352.392.5432.


 

INDUCTEES

  • 2020

    Dr. Susan MacManus Pasco County
    Kim Massagee Alachua County  
    Vicki Meriwether Seminole County  
    Hal Porter Citrus County  
    Donald Richard Sellers Okeechobee County & Palm Beach County  
  • 2019

    Ronda Banner Alachua County
    Bobby Beagles Orange County
    Elaine Faison Gilchrist County  
    Gene Holcomb Hillsborough County
    F. Ben Mather State Poultry Specialist  
  • 2018

    John Brenneman Polk County
    Patricia Ann Bosley Hendry County
    Henry Davis Taylor County & Escambia County  
    Vickie Mullins Santa Rosa County  
    Inez Pettigrew Manatee County  
  • 2017

    Alice Ayers  
    Jean Bodiford McMillan Gulf County  
    Dr. Marilyn Norman    
    Victoria Simpson    
    Linda Syfrett    
    Cecil Tucker    
  • 2016

    Faye Culp Florida 4-H
    Joy Jordan    
    John Rutledge     
    Ruth Ann Scurry     

  • 2015

    Bobby Damron

    Alachua County

    Barry Hoffman

    Leon County  

    Shirley Risser

    Orange County  

    Frances Dianne Spann

     
    Okeechobee County   

    Terry Stout

    Okaloosa County  
  • 2014

    Colan Coody

    Union County

    Barbara Nagle

    Brevard County

    Bobbi Watson

    Putnam County  

    Shelda Wilkens

    Seminole County  
  • 2013

    George Corey

    Duval County

    Bobby Ray Durden

    Gadsden County  

    Michael McKinney

    Hillsborough County  

    Anne Peterson

     
    Escambia County   
  • 2012

    Gloria Roller Bohannon

    Hernando County

    Katherine Smith

    Manatee County  

    Toby Turner

    Indian River County  

    Evalena Tatum Vann

     Sarasota County   
  • 2011

    Dr. Elva Farrell

    Sarasota County

    Betty Hicks

    Suwannee County   

    Bernard Lewis

     Gadsden County  

    Rose Marzella

     
    Marion County   
  • 2010

    Dr. Robert Bruce Christmas, Sr.

     Orange County

    Karen Kirkendall

    Osceola County  

    J. Lowell Loadholtz

    Union County  

    Larry & Susan Reese

    Marion County & Alachua County  
  • 2009

    Annette Conn

    Lake County   

    Jean Guidy

     Escambia County

    Michael Kenney

     Duval County  

    Elaine Shook

    Leon County  

    Betty Jo Tompkins

     
    Hillsborough County   
  • 2008

    Sandra J. Blackadar

     Hillsborough County

    Sue Young Bledsoe

       

    Fred & Linda Burnett

    Orange County  

    Larry B. Williams

     
    Okeechobee County   
  • 2007

    Marilyn Halusky

    Duval County

    Gene & Cordella LaRoe

    Lake County  

    E. T. York

    Florida 4-H Foundation  
  • 2006

    H. Fred Dietrich, III

    Orange County

    Gladys Freeman

    Okeechobee County

    Earl Gill

    Hardee County

    Marjorie Modesky

    Duval County

    Frank Sullivan

    Brevard County   
  • 2005

    Sandra Shaw Bekemeyer

    Orange County

    Thomas Hanson Braddock

    Duval County  

    Mary Faith Urquhart

    Pinellas County  
  • 2004

    Linda Dearmin Cook

    State 4-H Staff

    Melinda Penny Gamot

    Okeechobee County  

    Joy Wren Satcher

       
  • 2003

    Shirley Bond

    Hillsborough County 

    Bernard Clark

    Gadsden County   

    Paul Dinkins

    St. Johns County   

    Nell Ohff

     
    Miami-Dade County   
  • 2002 (Last Names Adler-Britt)

    Helen Adler

    Palm Beach County

    B. J. Allen

    State 4-H Staff

    Joe & Leslie Allen

    Duval County

    Diane Anderson

    Orange County

    Dr. Robert A. Anderson

    Brevard County  

    A. T. Andrews

    Alachua County & Bradford County   

    Rance A. Andrews

    Union County   

    Walter B. Arnold, Jr.

    Miami-Dade County   

    Fred Barber

    Okaloosa County   

    Doris Base

    Orange County   

    Wilmer Bassett

    State 4-H Staff & Lake County   

    M. Langley Bell, Jr.

    Escambia County  

    Arthur Bissett

    Polk County   

    Raymond Blacklock

    State 4-H Program  

    Rep. F. Allen Boyd, Jr.

    Jefferson County   

    James Brasher

    State 4-H Program   

    Floy Britt

    State 4-H Program  
  • 2002 (Last Names Brown-Eveland)

    Nettie Ruth Brown St. Johns County
    Reginald "Reggie" Brown Florida 4-H

    Woodrow Brown

    Florida 4-H

    James Browning

    St. Johns County   

    Sandra Brubaker

    St. Johns County   

       

    Joe Busby

       

    Alachua County   

         

    William Earl Byrd

     

    St. Johns County   

    Lamar Camp

    Hillsborough County   

    Ben Campen

    Alachua County   

    Isaac Chandler, Jr.

    Hamilton County   

    Maxine Clayton

     
    Pasco County   

    Doyle Conner

    Bradford County   

    Louise Cox

    Lake County   

    James Croft

     
    Baker County   

    Jacqueline Dupont

     
    Florida 4-H   

    Virgil Elkins

     
    Florida 4-H    

    Barbara Eveland

    Lake County   
  • 2002 (Last Names Fisher-Hammond)

    Sue Fisher

    Florida 4-H

    Helen Fleming

    Hernando County 

    Lester C. "Terry" Floyd

    Orange County 

    E. Darwin Fuchs

     
    Miami-Dade County 

    Steven Futch

    Bradford County   

    Louis Gilbreath

     
    Bradford County   

    Francis Gindl

    Escambia County   

    Betty Lou Glassburn

    Manatee County   

    James Glisson

    Florida 4-H  

    Carol Gollnick

    Indian River County  

    James Gorman

    Florida 4-H   

    Senator Bob Graham

    Florida 4-H   

    Thomas & Earlece Greenawalt

    Florida 4-H   

    Hariot Greene

    Indian River County   

    Willie Haas

    Suwannee County   
    R. Nadine Hackler Citrus County   
    Marie Hammer Florida 4-H   
    Max Hammond Polk County  
  • 2002 (Last Names Hampson-Larson )

    Charles M. Hampson

    Florida 4-H   

    Aubrey "Luther" Harrell

    Baker County   

    Mary Nall Harrison

    Florida 4-H   

    Oscar Harrison

    Walton County   

    Lisa Hinton

    Hillsborough County   

    Kevin Hyde

    Gilchrist County   

    Anthony "Tony" Jensen

    Florida 4-H   

    Audrey Johnson

    Collier County   

    Louise Johnson

    Manatee County   

    Bette Jones

    Collier County   

    Deloris Mae Jones

     
    Madison County   

    Lester Kalch

    Florida 4-H   

    Judy Keller

    Collier County   

    Emily King

    Florida 4-H   

    Robert King

    Manatee County   

    Donald Lander

    Collier County   

    Woody Larson

    Okeechobee County   
  • 2002 (Last Names Leon-Putnam)

    Mary L. C. Leon

    Collier County   

    R. Earle Lucas, Jr.

    Manatee County   

    Rep. Donald Ray "Billy" Matthews

    Florida 4-H   

    John & Mary McKeon

    Escambia County   

    Kenneth S. "Mac" McMullen

    Highlands County   

    Norman Mehrhof

    Florida 4-H   

    Damon Miller, Sr.

    Florida 4-H   

    Ruth Milton

    Florida 4-H  

    Judson Minear

    Martin County   

    Herbert Morgan

    Leon County   

    Senator Bill Nelson

    Brevard County   

    Dan & Sara Nicholson

    Orange County   

    Marie Nickels

    Escambia County   

    Joan Hughes Odom

    Miami-Dade County   

    James & Linda Parks

    Manatee County   

    Rayburn "Kent" Price

    Okeechobee County   

    Congressman Adam Putnam

    Polk County
  • 2002 (Last Names Raulerson-Woeste)

    Phoebe Hodges Raulerson

    Okeechobee County

    Clarence W. Reaves

    Florida 4-H 

    Robert Renner

    Florida 4-H 

    Nancy Alward Roberts

    Collier County 

    Warren Schmidt

    Collier County   

    Marylou Shirar

    St. Johns County   

    Thomas Skinner

    Florida 4-H  

    James Stephens

    Florida 4-H  

    Lorene Stevens

    Florida 4-H  

    Alice Storms

    Florida 4-H   

    Henry Swanson

    Orange County  

    Col. Wendell Taylor

    Jackson County   

    Walter "Doc" Thomas

    Manatee County  

    David Timberlake

    Escambia County   

    Wilma Tindell

    Duval County   

    James Watson

    Duval County   

    John Woeste

    Florida 4-H   
  • If you have a photograph of a Hall of Fame inductee you would like to share, please contact Caylin Hilton at grow4H@ifas.ufl.edu or 352.392.5432.